Chcete toľko vedieť o jeho smrti, ale čo viete o jeho živote?

Ach.. Keby sa takýchto filmov točilo viac! Zmienku o tomto unikátnom diele registrujem už veľmi dlho a  priamo úmerne som sa tešila na jeho pozretie. A teda bolo sa na čo pozerať. Tanečná hravosť farieb.

S láskou Vincent nie je film primárne biografického charakteru. Domnievam sa, že chcel aj jemne vyvrátiť mienku a označenia, ktorými Vincent Van Goth disponuje. Jedinečnosť tohto filmového počinu je v jeho prevedení. Olejomaľby, ktoré vytvorila stovka umelcov ponúkajú istú radosť a vtiahnutie nie tak do deja, ako do obrazu. Do jeho obrazov. V istých momentoch máte pocit, že plávate medzi farbami a spolu s hudbou je to čarovná symbióza.

Umelec, ktorý trpel psychickými poruchami, odrezal si ucho, či konzumoval absint. Umelec, ktorého dnes pozná hádam každý, pričom za svojho života predal iba jeden obraz a spoločnosť ho odstrkovala. To sú viac – menej známe informácie. „Chcete toľko vedieť o jeho smrti, ale čo viete o jeho živote?“  Veta, v ktorej je obsiahnutá pointa filmu.

Film nezobrazuje život Vincenta, ale naopak, zaoberá sa príčinami a možnými variantami jeho smrti. Veľmi blízky vzťah s jeho bratom Theom fungoval v posledných rokoch na poštovej korešpondencii. Poštár, ktorý sa po tých rokoch cíti ako ich rodinný priateľ, pokladá za svoju povinnosť doručiť aj posledný list od Vincenta Theovi. Na ceste listu k majiteľovi sa prítomnosť strieda s retrospektívou a zachytáva míľniky Vincentovho života.  Je veľmi pekné sledovať, ako sa pomocou rozhovorov mení názor poštárovho syna, ktorý má poslanie doručiť list. Ten zastáva názor drvivej väčšiny, že umelec je sociálne neprispôsobivý čudák so silnými existenčnými depresiami, čo jednoznačne vyústilo do samovraždy. Na svojej púti, sa ale stretáva s ľuďmi, ktorí boli súčasťou jeho života v poslednom období a samotná samovražda je pre nich nepochopiteľný čin. Stretnutia a dialógy, ktoré prebiehajú prostredníctvom jeho vlastných obrazov, nám napomáhajú chápať, z čoho asi pramení Vincentovo čudáctvo. Aké unikátne vnímanie detailov umelec dokáže zachytiť a preniesť na plátno. Dialógy nám ponúkajú hlbší pohľad na človeka, ktorý bol spoločnosťou zväčša nepochopený. Poukazujú na jemné, citlivé, galantské až rytierske stránky, ktoré sú v kontrastne (aspoň pre mňa) so všeobecnou mienkou o väčšine umelcoch.

S láskou Vincent právom nesie pomenovanie – jedinečné unikátne dielo. Už iba myšlienka a odvaha urobiť film o maliarovi pomocou malieb je famózna.  V tomto „príbehu“ nejde o zaujatie pútavým dejom, ale najsilnejšia stránka je pocit. Nech je ten pocit akýkoľvek, jednoznačne sa nejaký pocit dostaví.

Trailer:

Hodnotenie: 8,5/10

Autor: DeVa

138 total views, 0 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *