Kedy je art až príliš art?

Nie som si istá, či pripisovať pozitívne ohlasy kritikov na tento film schopnostiam režiséra Paula Thomasa Andersona alebo jeho hlavnej hviezde. Minimálne polovica režisérových filmov pochytala ceny alebo nominácie, avšak ani herec Daniel Day-Lewis nie je zvyknutý hrať vedľajšie roly a sám má na krku pár Oscarov a ďalších ocenení. Day-Lewis od Veku Nevinnosti už trochu zostarol, no stále má v sebe šibalský šarm. Momentálne však skôr využíva chladnú a serióznu stránku svojej osobnosti tak ako aj vo filmoch Lincoln, Čierna Krv a Posledný Mohykán. Film Niť z Prízrakov je momentálne nominovaný až na 6 cien akadémie – Oscara za najlepší film, za réžiu, kostýmy, najlepšieho herca v hlavnej úlohe, najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe a Oscara za hudbu.

Reynolds Woodcock je vyťažený módny návrhár. Ale nie z tých novodobých dnešných návrhárov vo svete glamour, ktorý sa ženie za rýchlou slávou. On totiž skutočne verí, že jeho šaty majú dušu, že sú umením a zaslúžia si, aby im obetoval celý svoj život. Je to workoholik, ktorý býva a pracuje so svojou sestrou a ktorý sa nikdy neplánuje oženiť, okrem toho má aj materinský komplex. Sestra zaňho rieši pragmatickú časť jeho obchodov a zároveň sprostredkováva Reynoldsovým milenkám nepríjemné odkazy, keď ho omrzia.

Vždy, keď sa snaží si trochu oddýchnuť od prepracovania, vydáva sa na londýnsky vidiek. Tam v reštaurácii stretáva mladú hanblivú čašníčku Almu, ktorá je ním okamžite očarená. Síce čakáme, že začne nejaká tuctová „lovestory“, ale to sa nestane. Áno, držia sa za ruky a on jej vyjadruje nemotorne svoju náklonnosť, ale ľúbostný príbeh nenaberá tradičný spád. Alme prezentuje svoju zložitú osobnosť. Ukazuje sa ako tvrdohlavec, stále nervózny a precitlivelý na svoju rutinu, neschopný v nej nič meniť.

Alma je však jeho múzou. Je preňho modelom pre jeho šaty a ona jeho šaty miluje tak, ako miluje jeho. Vďaka nemu si pripadá dokonalá a dáva mu zo seba všetko. Reynolds jej vydeľuje vo svojom londýnskom dome izbu, ale vo svojom živote pre ňu miesto nemá. Alma sa cíti odsunutá na bočnú koľaj. Takto si spoločný život nepredstavovala, pri raňajkách nahlas neprežúvať, nerozprávať a nevyvolávať konfikty. Vlastne nezačínať žiadne vážne témy (R: Ja jednoducho na konfrontácie nemám čas). Rýchlo pochopí, že v dome má len krátkodobú budúcnosť, ak s tým niečo neurobí. Snaží sa získať si ho cez to, čo miluje najviac – cez jeho lásku k šatám. Prichádza ideálna príležitosť, keď si u nich objedná majetná klientka Barbara Rose svadobné šaty a pozve Reynoldsa na svadbu (táto žena nám platí strechu nad hlavou, nemôžeš ju odmietnuť).

Klientka sa na svadbe opije a Alma sa spravodlivo rozčúli. Ako sa môže takto správať v Tvojich šatách? Je to kus umeleckého diela. Idú za ňou, teda do jej izby a keď zistia, že ju v nich uložili spať, tak ju z nich rovno vyzlečú, čo pôsobí dosť komicky. Tento bláznivý večer Reynoldsovi ukáže, že vyznávajú s Almou rovnaké hodnoty, že ho vníma tak, ako chce byť vnímaný a ich láska sa obnoví. Obdobie kľudu však dlho netrvá a Alma sa opäť cíti prehliadaná. Zúfalé ženy robia zúfalé veci a to ju núti k nejakému extrémnejšiemu kroku. Zvlášť, keď ju začína zvádzať aj Reynoldsov fešácky lekár. Záver filmu je viac než prekvapujúci, ale pointa ostáva na uhle pohľadu diváka.

Slová na záver: stopáž filmu je neúmerne dlhá, dej sa  príliš pomaly stupňuje, kým sa dostane k zápletke. Film je natoľko bláznivý, že je pochopiteľne právom označovaný ako „art“, čiže umelecký. Napriek tomu, herecké výkony, hudba, pár podarených vtipov a prekvapujúci záver si u mňa zaslúžia celkový počet 6 z 10 hviezdičiek. Tá siedma hviezdička je za to, že som si celý čas priala, aby im to vydržalo, lebo človek z castingu vybral sympatických hercov.

Trailer:

Hodnotenie: 7/10

Autor: Ľudka

65 total views, 0 views today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *