Zomrela Květa Fialová, kňažná z Babičky a Tornádo Lou z Limonádového Joe.

O úmrtí herečky informovala Česká televízia, ktorej to oznámila jej dcéra Zuzana Hasová.                          Vo veku 88 zomrela herečka Květa Fialová, slovenská rodáčka, pôvodom z obce Veľké Dravce, ktorú preslávili postava barovej speváčky Tornádo Lou z filmu Limonádový Joe, kňažná z Babičky, grófka z komédie Adéla ještě nevečeřela či Šarlota z Účastníkov zájazdu, píše iDnes.

​K Alzheimerovej chorobe sa pridali opakované problémy so srdcom. Květa Fialová pôsobila ako víla s aristokratickou výchovou, milovala však slobodomyseľné čarodejnice, okultizmus a východné učenie.

“Život si predstavujem ako vlnu na mori, na ktorú si ľahnem a len tak sa nechávam unášať,” hovorievala Fialová, ktorá pritom tajila mnohé životné drámy. Celoživotné problémy vo vzťahu k mužom jej spôsobil okamih z mája 1945, kedy ju s pištoľou pri hlave znásilnili dvaja sovietski vojaci, potom popravení pred jej očami.

Vo svojom druhom manželstve s režisérom Pavlom Hasom síce strávila šťastné polstoročie, ale pred ôsmimi rokmi aj jej muž zomrel na Alzheimerovu chorobu.

Hoci posledné roky už musela žiť v liečebni pre dlhodobo chorých, napriek tomu starobu považovala za “úchvatnú a oslobodzujúcu”. Smrti sa nebála, pretože verila, že duša je večná. A tvrdila, že všetci by sme mali hľadať v sebe samých i v živote vždy len to pozitívne.

Hosťovala tu ešte po svojom odchode v roku 1990. Pred kamerou debutovala koncom 40. rokov. Stala sa Marjánkou v rozprávke Dařbuján a Pandrhola alebo Florindellou v Princeznej so zlatou hviezdou, hrala Vinohradskú vrahyňu či zvodnú andělíčkářku v seriáli Hříšní lidé města pražského.

Často dostávala role šľachtičien, vrátane paródie Fantom Morrisvillu. Komédia boli vôbec jej doménou, vrátane slávnych predstavení hier Jezinky bezinky alebo Harold a Maud. Prirodzene prešla do rolí babičiek, napríklad vo filme S tebou mě baví svět. A svojou dojemne zmätenú dámou v účastníci zájazdu očarila režiséra natoľko, že jej postavu nedokázal zabiť.

Zdroj:

http://style.hnonline.sk/

Autor: spa

151 Celkové pozretia, 2 dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *