Naservívované sci-fi len a len pre vás

S blížiacim sa koncom leta a začiatkom jesene je tu čoskoro obdobie sychravých večerov, a tak tu máme pre vás tip, ako sa v takýto večer ponoriť do futuristickej dystópie dvoch kultových sci-fi filmov. Síce ide o trocha staršie filmy ale ich mená rezonujú doteraz, jeden sa v tomto roku dočkal nového spracovania a druhý má avizované pokračovanie, ktorého ukážky privádzajú fanúšikov tejto kultovej klasiky do raušu. Ide ho japonský animovaný film Ghost in the Shell (1995, réžia Mamoru Oshii) a americký noir thriller Blade Runner (1982, réžia Ridley Scott). Obidva filmy spája rušné prostredie veľkomesta, úžasná atmosféra a r95obotická téma.

Ghost in the Shell 1995/ Ghost in the Shell 2017

Ghost in the Shell dostal tento rok nový šat v podobe hraného spracovania americkej produkcie, ktorú síce sprevádzali zmiešané ohlasy a kontroverzia ohľadom obsadenia, ale v konečnom dôsledku pôvodnú verziu neurazila ale ani nezatienila. Mnohí ľudia sú síce skeptickí už len pri spojení slov „japonský“ a „animovaný“ ale nemusíte byť fanúšikom ani Japonska ani anime (japonské animované filmy a seriály) aby vás toto sci-fi oslovilo. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kde hlavná postava, Major Motoko Kusanagi, ktorá je prvý kyborg s mozgom ako jedinou zachovanou ľudskou časťou, pracuje ako policajtka pre špeciálnu tajnú jednotku Sekcia 9 a snaží sa vystopovať tajomného počítačového teroristu Bábkara (Puppet Master), ktorý je schopný nabúrať sa do systému akéhokoľvek kyborga. Čím bližšie je Major Motoko k jeho vypátraniu, tým ďalej sa vynára viac a viac zvláštnych infomácií o jej minulosti a o samotnom Bábkarovi. Príbeh pomerne verne spracováva komiksovú predlohu (od Shirow Masamune) avšak to, čo robí tento film úžasným, je jeho vizuálna stránka, ktorá vytvára jedinečnú atmosféru mesta budúcnosti.

Trailer: Ghost in the Shell (1995):

Trailer: Ghost in the Shell (2017):

 

Blade Runner/ Blade Runner 2049

Blade Runner s hlavnou postavou detektívom Rickom Deckardom, v podaní nezabudbnuteľného mladého Harrisona Forda, prináša, podobne ako predchádzajúci film, príbeh z prostredia futuristického veľkomesta. Rick Deckard, člen špeciálnej jednotky Blade Runner, loví replikantov, robotov vytvorených spoločnosťou Nexus, ktorí sú po všetkých stránkach takmer identickí s ľuďmi, ale po ich vzbure dostali zákaz pobytu na Zemi pod hrozbou trestu smrti. Film bol natočený podľa predlohy knihy Philipa K. Dicka a na svoju dobu použil okrem dychvarážajúcich vizualizácií prostredia aj moderné špeciálne efekty. Jedinečnosť zážitku z filmu dotvára unikátny soundtrack od Vangelisu, ktorý produkuje nadčasovú vesmírnu hudbu, prefektne zapadajúcu do celého konceptu Blade Runnera. Na jeseň má prísť do kín pokračovanie s názvom Blade Runner 2049, v ktorom si okrem hviezndeho obsadenia zahrá opäť aj Harrison Ford. Fanúšikovia sú preto vo veľkom očakávaní, či sa toto pokračovanie kvalitou aspoň trocha priblíži pôvodnému Blade Runnerovi.

Trailer Blade Runner:

 

Trailer Blade Runner 2049:

A tak záverom odporúčam spraviť si čaj, malé občerstvenie, pohodlne sa usadiť a vychutnať si tieto dva filmy za sebou, ktoré možno neprinesú dej plný akcie, ale unikátný umelecký zážitok, vďaka čomu sú právom zaradené medzi kultové filmy.

Jowa

 

250 Celkové pozretia, 3 dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *