NOMINÁCIE TROCH FINALISTOV NA FILMOVÚ CENU LUX ZA ROK 2017 SÚ UŽ ZNÁM

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani na tlačovej konferencii počas Benátskych dní oznámil nominácie troch filmov na filmovú cenu LUX za rok 2017:

http://www.filmeurope.sk/movies/921-120-tepov-za-min-tu

http://www.filmeurope.sk/movies/894-s-mska-krv

http://www.filmeurope.sk/movies/927-western

Cena Lux približuje ľuďom filmovú tvorbu a zároveň približuje aj Európu Európanom. Prostredníctvom tejto ceny Európsky parlament podporuje európsky filmový priemysel v čase, keď je ohrozený všadeprítomnými online platformami. Tie sú na rozdiel od filmu oveľa menej regulované. Naša európska identita sa skladá z rozličných tradícií a kultúr, ale aj spoločných hodnôt: spravodlivosti, slobody a tolerancie. Od svojho vzniku sa do Ceny Lux zapojili stovky režisérov, distribútorov a producentov, ktorí podporili a posilnili našu unikátnu európsku identitu,” vyhlásil A. Tajani.

Od októbra do decembra budú BPM, Sámska krv a Western  v rámci Filmových dní LUX 2017 premietané vo viac ako 50-tich mestách a rôznych festivaloch v 28 členských štátoch EÚ. Titulky budú k dispozícii vo všetkých 24 úradných jazykoch EÚ, tak aby všetci Európania mali možnosť pozrieť si ich a porozumieť témam, ktorými sa tieto filmy zaoberajú.

To je práve jedinečnosť iniciatívy Európskeho parlamentu: vytvorenie akéhosi európskeho verejného priestoru, v ktorom prostredníctvom Ceny Lux prezentujeme a interpretujeme európske úspechy a výzvy a ukazujeme komplexnosť európskej identity.

ohtoročné Filmové dni LUX budú znovu prebiehať v spolupráci s Informačnými kanceláriami Európskeho parlamentu a s iniciatívou Creative Europe Media Desks s cieľom osloviť čo najviac ľudí.

TRI FILMY OFICIÁLNEJ SÚŤAŽE FILMOVEJ CENY LUX ZA ROK 2017 –oveľa viac tematickej a žánrovej rozmanitosti

Tri filmy v oficiálnej súťaži Ceny Lux sú tematicky a žánrovo oveľa rozmanitejšie ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch:

Tretí film Robina Campilla vykresľuje životy aktivistov zo skupiny Act UP, ktorí bojujú za zviditeľnenie povedomia o chorobe AIDS vo Francúzsku v roku 1992 a podporujú rýchlejší pokrok v oblasti výskumu a prevencie.

 Debut Amandy Kernell je príbehom mladého sámskeho dievčaťa, ktoré sníva o inom živote a dištancuje sa od svojej komunity,čeliacej rasizmu.

 Valeska Grisebach vo svojom treťom filme vykresľuje príbeh nemeckých robotníkov počas stavby vodnej elektrárne v Bulharsku s prvkami indiánskych filmov a kovbojky. Film sa zaoberá otázkami ekonomickej imigrácie a integrácie.

Titulky pre tri nominované filmy budú k dispozícií v 24 úradných jazykoch Európskej únie, zatiaľ čo víťazný film, odhlasovaný poslancami Európskeho parlamentu, bude tiež prispôsobený pre zrakovo a sluchovo postihnutých. Víťazný film získa propagačnú podporu počas medzinárodného uvedenia do kín.

28 Times Cinema a Filmové dni Lux

Tento rok sa už po ôsmykrát začína “28 Times Cinema”, ďalší úspešný projekt spoločného partnerstva Filmovej Ceny LUX Európskeho parlamentu a Benátských dní. Vďaka spolupráci s Europa Cinemas a Cineurope, 28 mladých nadšencov kinematografie vo veku od 18 do 26, dostane šancu vyskúšať si úlohu poroty na odovdzávaní cien počas Benátskych dní. Skupina bude tiež plne začlenená do diskusií o troch filmoch nominovaných na Cenu LUX. Táto špeciálna príležitosť by taktiež mala pripraviť mladých filmových nadšencov na ich úlohu “veľvyslancov” filmovej Ceny LUX- keďže budú prezentovať 6. ročník Filmovej Ceny LUX vo svojich krajinách.

Počas obdobia trvania filmových dní LUX, bude môcť všetkých 751 poslancov Európskeho parlamentu hlasovať za jeden z troch filmov nominovaných v suťaži. 15. novembra bude na slávnostnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu za prítomnosti režisérov vyhlásený víťaz Ceny LUX.

Všetky tri nominované  filmy sú z portfólia Film Europe, 2 z nich – 120 tepov za minútu a Western. Oba budú uvedené v rámci  októbrovej prehliadky Be2Can 4.

Zdroj:

Dagmar Krepopová, PR manažérka, Kino Film Europe

Soňa Mellak, Tlačová atašé, (Európsky parlament- Tlačové oddelenie)

 

151 Celkové pozretia, 3 dnes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *